eat healthy on a budget

How to Eat Healthy on a Budget

by Kelley Herring on December 6, 2012

Last week one of our loyal readers, Karen M., wrote to Healing Gourmet with a question we hear quite often :

“Eating healthy seems to be so expensive. I know what’s good, but I go to the store with a budget and end up bringing home a lot of junk because it’s cheaper. Do you have any tips for how my family and I can eat healthy on a budget?”

With food prices rising across the board, we all want to know how to bring healthy cheap meals to the table. And the good news is that you can!

Let me ask you this…

How much would you expect to pay for a dinner of Pan-Roasted Wild Salmon, Organic Spinach Salad with Roasted Beets and Organic Mediterranean Quinoa Pilaf?

Fifteen dollars? Twenty dollars? How about just $3.59?

Or what about…

  • Wild Shrimp Scampi, Sautéed Organic Broccoli and Organic Roasted Red Pepper Soup. Twenty five bucks? Nope. Just $3.21.
  • Organic Three-Egg Omelet with Spinach and Roasted Red peppers, a slice of uncured bacon and a cup of organic shade-grown coffee? Ten dollars? How about a paltry $2.19.
  • Grass-Fed Sirloin Steak, Roasted Organic Sweet Potato & Wilted Kale with Lemon. Twenty two dollars? Try just $4.29.

And you could add a glass of organic wine to any of these meals for just $1.58 more!

Sign up now to see the calculations in our FREE guide: Eating Clean & Saving Green: Your Complete Guide to Organic Foods on a Budget delivered instantly!

Eat Healthy On a Budget: Can You Really Eat Organic Foods at Drive-Thru Prices?

When you consider that the average cost of a fast food meal is about four dollars1, these organic gourmet menus aren’t just good meals…. they’re great deals!

It might be hard to believe that you can enjoy delicious, organic dinners for 20% less than what you’d pay for a bag of drive-thru junk, but these prices are real. And you don’t have to tend to your own vegetable garden, build a chicken coop, or roast your own coffee beans. You just have to be savvy with your shopping and make a plan.

In fact, you are about to learn how you can enjoy the healthiest gourmet foods on the planet… and still save $5,700 on your groceries in the next year.2  That’s enough to:

  • Take a two week trip to Europe with your spouse
  • Buy a used car for your teen (BONUS: They can do all the grocery shopping!)
  • Luxe out your kitchen with a SubZero Refrigerator and a Wolf Gas Range

But before we get to that, let me show you why…

You Can’t Afford to NOT Eat Healthy

According to the Journal of the American Medical Association, more than 75% of the money spent on health care is spent on degenerative conditions like heart disease, stroke, cancer, diabetes, and arthritis.3

And yet more than two thirds of all chronic disease is preventable with a healthy diet and lifestyle. In fact, the World Health Organization says that processed foods are largely to blame for the sharp rise in obesity and chronic disease seen around the world.4

And just consider these facts:

  • 90% of the money Americans spend on food is used to buy processed foods.5
  • 92% of us aren’t getting the basic nutrient requirements set by the USDA (which are too low to begin with!)6
  • 50% of our calories come from sugar and carbohydrates

Is it any wonder that more and more of us are becoming fat, sick and depressed?

So why aren’t more people taking the hint and cleaning up their diets?

Some people just don’t know what a healthy diet is (and that’s where we come in). Others think cooking healthy is difficult or complicated (it doesn’t have to be). And many people think eating healthy means you have to spend a lot of money.

Rising Food Prices & Wastefulness Eat Into Your Budget

It’s not just healthy foods that are becoming more expensive – all foods are. In fact, according to the United Nations’ monthly index, food prices recently hit an all-time high.7  And with surging inflation and a growing global population adding to the demand for food, this is a trend you can expect to continue.

The U.S. Agricultural Service reports that the typical family of four spends between $600 and $1,000 per month on groceries.8  But take a look in your fridge. It’s likely that there is some wilting spinach or broccoli that will never make its debut on your dinner table. In fact, according to a University of Arizona study, the average American family throws out nearly $600 worth of food each year.9

What’s more, the average family of four makes two trips to the supermarket each week.10  Considering that each extra trip to the store adds an additional $30 of unplanned expenses8,  you could save $120 per month by simply shopping once per week!

Given these figures, a family of four could save $170 per month, just by making one weekly supermarket trip instead of two, and cutting out waste by having a plan for every food they purchase.

That’s a savings of more than $2,000 each year!

But when you know where to shop, how to buy, and the right way to plan your meals, you can eliminate thousands more in extra expense and waste.

And that’s exactly what you’ll learn in our FREE guide Eating Clean & Saving Green: Your Complete Guide to Organic Foods on a Budget.

Here’s just a taste of what’s included:

  • Where to shop for the highest quality organic and sustainable foods… for a fraction of what you’d pay at retail stores
  • A simple “no-brainer” way to easily save more than $100 per month on groceries
  • How to spot the snack foods that are gobbling into your grocery budget… and the cheaper healthy alternatives you should choose instead!
  • The easy-to-use kitchen tool that can help you save $600 per year on groceries and keep your food tasting fresher
  • The simple way to save 75% on lunchmeats (tastes better too!)
  • How to make nutritious broth in 5 minutes… for just $0.05 per cup
  • 14 amazingly delicious, healthy organic gourmet menus you can make for under $4
  • PLUS: Cheap meals you can make in less than 30 minutes… for under $2 bucks!

And you’ll also receive our comprehensive guide, 100 + Sustainable, Organic Budget Foods on the Cheap including where to buy each one for the greatest savings and your total cost per serving.

So don’t delay… grab your copy of Eating Clean & Saving Green and start eating healthy on a budget today!

 

 Name: Email: We respect your email privacyEmail Marketing by AWeber 

About The Author

Kelley Herring, founder of Healing Gourmet, is a natural nutrition enthusiast with a background in biochemistry. Her passion is educating on how foods promote health and protect against disease and creating simple and delicious recipes for vibrant health and enjoyment.

Kelley Herring – who has written posts on Healing Gourmet.


References 
1. Average fast food cost for a family of four is $16 or $4/serving. Anna Martin, Nutrition, Family and Consumer Sciences, Advisor at the University of California 2. Savings on food not wasted, reducing grocery trips and lunch expenses, and discounted food. See Eating Clean, Saving Green for calculations. 3. Centers for Disease Control and Prevention. Chronic Disease Overview. 4. "Eat less processed food, say experts". BBC News. March 3, 2003 5. Fast Food Nation, Eric Schlosser, p. 120 6. The UltraMind Solutions, Mark Hyman, M.D. 7."U.N. Food Price Index Hits Record High", Wall Street Journal. February 3, 2011 8. US Department of Agriculture, Agricultural Economic Research Service 9. "Anthropologist Suggests Ways to Stop Wasting Food". National Public Radio. November 27, 2006 10. Food Marketing Institute.Supermarket Facts, Industry Overview 2010

Speak Your Mind

*

 Name: Email: We respect your email privacyEmail Marketing by AWeber